PREMIÄR för LUNCHBUFFÈ
Serveras 11:30-13:30 Pris: 135kr
Måndagar till fredagar kl 11:30-13:30 kommer du kunna välja själv från vår krispiga buffe.
Vi står redo att ta emot dig som är hungrig! Varmt välkommen
VECKA 4
MÅNDAG
Isterband med dillstuvad potatis
Färsbiffar med stekt potatis och brunsås
TISDAG
Laxfilé med sparris i dill & citronsås med potatis
Gratinerad kassler med ananas, ris och champinjonsås
ONSDAG
Kycklingspett med BBQ-sås och ris
Fläskfilégryta med svamp och klyftpotatis
TORSDAG
Köttfärslimpa med kokt potatis och gräddsås
Kabanossy med stekt potatis och kall örtsås
FREDAG
Kotlettrad med potatisgratäng och rödvinssås
Dessert
Restaurang Grab´n Fly
Välkommen till Grab’n Fly i vår avgångshall!
Här kan du njuta av KRAV-märkt kaffe, läckra bakverk, smörgåsar, varma smörgåsar och krispiga sallader. Vi har fullständiga rättigheter och restaurangen är öppen även för dig som inte ska resa. Har du allergier eller specialkost? Fråga oss gärna – vi hjälper dig gärna med information om innehållet.
Självscannings shop
När Grab’n Fly är stängt, hittar du vårt självscanningsshop med drycker, snacks och souvenirer. Välkommen in!
VXO Baren
Efter säkerhetskontrollen finner du vår snygga bar som är designad av konstnären Ulrica Hydman-Vallien, som också skapat en vacker väggmålning i barens lounge-del. I vår bar serverar vi allt från härligt småländskt öl till bubblande cava, vin och kaffe. Självklart finns alkoholfria alternativ. Du kan även välja ur vårt sortiment av frallor, grillade smörgåsar, chips och kylda drycker. När du passerat säkerhetskontrollen är det fritt fram att köpa med dig vatten/läsk att ta med ombord på resan!
Advisory Business Lounge
Välkommen till loungen – en bekväm och exklusiv start på din resa.
Här får både små och stora sällskap möjlighet att slå sig ner i en lugn och trivsam miljö. Njut av en reserverad sittplats och förhöj upplevelsen genom att förbeställa något gott från vår snacksmeny – allt för att din resa ska börja på bästa sätt.
Läs mer och boka här
Välkommen!